Historie mówione Wrocławia – Nadodrze i Przedmieście Oławskie

12/07/2018 18:00 - 20:00
Osiedle Nadodrze
Adres: Władysława Łokietka 3, 48-300 Wrocław, Polska

>> Zapraszamy na spotkanie do „Kawiarenki Sąsiedzkiej”.
Spotykamy się przy kawie i cieście, oraz zapraszamy gości specjalnych. Wykłady, dyskusje, pokazy filmowe. O mieście, przestrzeni, animacji lokalnej.

Tym razem porozmawiamy o historiach mieszkańców Wrocławia. Pretekstem do dyskusji są zbiory opowieści sąsiedzkich z dwóch osiedli Wrocławia – Nadodrza oraz Przedmieścia Oławskiego. Te pierwsze zostały zebrane w formie Audiospacerów po Nadodrzu, a drugie w projekcie Muzeum Etnograficznego „Słuchaj Przedmieścia!”.
Fragmenty obu zbiorów będzie można usłyszeć podczas spotkania w Infopunkcie Nadodrze.

Naszymi gośćmi będą:
Marta Derejczyk (Muzeum Etnograficzne) – kuratorka wystawy „Słuchaj Przedmieścia!”
Krzysztof Nowak (Fundacja na Rzecz Studiów Europejskich) – historyk, współpracował przy projektach zbierających historie wrocławian.
Jerzy Żurko (Uniwersytet Wrocławski) – socjolog, badacz materiałów jakościowych dotyczących historii Wrocławia.

Wystawę prezentującą archiwum historii mówionych mieszkańców Przedmieścia Oławskiego można zobaczyć w Muzeum Etnograficznym od 23 czerwca do 26 sierpnia. Fragmenty wspomnień mieszkańców Przedmieścia Oławskiego, dotyczące ich miejsca pochodzenia, okoliczności przybycia do Wrocławia oraz lat powojennych, zostały zaprezentowane w postaci nagrań audio, które odsłuchać można na wystawie. Prezentację uzupełniają wydruki fotografii z prywatnych archiwów.
Więcej na stronie

Z kolei jeden z audiospacerów dostępnych w aplikacji Audiotrip to opowieść o Nadodrzu prowadzona słowami jego mieszkańców. Osobliwy Audiospacer po Nadodrzu jest o ludziach, którzy Nadodrze znają jak własną kieszeń, którzy tam tworzą i którzy o tym opowiedzieli. Co upiekli i zjedli czerwonoarmiejcy po zdobyciu Wrocławia, jakie skarby leżą zakopane tuż pod trawnikiem parku Staszica, którędy prowadził skrót z Nadodrza na Kleczków oraz gdzie Przemek Witkowski chadza na pierogi. Narracja spaceru poprowadzi przez różne, czasem nieoczywiste, miejsca Nadodrza gdzie spotkamy się z prywatnymi historiami jego mieszkańców.
Spacer został zrealizowany przez Fundację Dom Pokoju, oraz Wrocławski Teatr Radioaktywny.